Ing. Lenka Říhová

Psychická příprava na přijímačky aneb týden před zkouškami

Dnešní datum jsem si pro zveřejnění dalšího pokračování psychické přípravy k přijímačkám zvolila naprosto záměrně 🙂

Kdy jindy než prvního dubna bychom se měli zamyslet nad tím, co nás za chvilku čeká?

Jak tedy pokračujeme v přípravách týden před zkouškami?

  • Lehce si opakujeme to učivo, které uznáme za vhodné, a snažíme se vyladit psychiku do pohody.
  • Nachystáme si psací potřeby, rozmyslíme si, co si vezmeme na sebe, abychom se cítili dobře; možná nám to připadá směšné, ale čím lépe se budeme cítit, tím více budeme psychicky v klidu a tím snáze zkoušky zvládneme.
  • Naplánujeme si také, jak se do školy, v níž budeme přijímačky dělat, dostaneme, abychom tam byli v dostatečném předstihu a měli čas na rozkoukání. Já osobně jsem při důležitých zkouškách byla vždy na místě raději o hodinu dříve, podívala jsem se, kde je učebna, toalety, a šla jsem se projít po městě, abych si urovnala myšlenky.

Den před zkouškou

Obvyklý scénář je, že žáci šílí, snaží se rychle dohnat, co doposud nezvládli, a studují dlouho do noci.

Tuto strategii důrazně nedoporučuji. Proč?

Protože za jedno odpoledne a večer budeme mít v látce tak maximálně onen pověstný guláš a jako bonus nás přepadne špatná nálada z toho, co všechno ještě neumíme. A jak dobře víme, špatné rozpoložení je to poslední, co bychom před zkouškami potřebovali.

Co tedy dělat den před přijímačkami?

To je jednoduché, ideálně NIC.

Zajdeme si na procházku, zkontrolujeme, zda máme vše připraveno na den D, dáme si něco dobrého k obědu, podíváme se na nějakou pěknou komedii, před spaním se ponoříme do naší oblíbené vizualizace a nastavíme si budík na ráno 🙂

Nastává den D

Ráno si dáme dobrou snídani podle vlastních představ (pochopitelně vynecháme jakékoli povzbuzující prostředky a medikamenty), vyladíme outfit a vydáme se na cestu.

Sedíme v lavici a zkouška začíná

Návodů, co dělat a nedělat u zkoušky, za co všechno by nás mohli vyhodit atd. už jsme slyšeli jistě dost, soustředíme se tedy na vlastní průběh testu.

a) dobře si poslechneme učitele, který nám podává pokyny v učebně. Když nám není něco jasné, zeptáme se.

b) Není důvod k nervozitě, přesto však v případě, že nás tréma čas od času přepadne, nám opět pomůže soustředit se na vlastní dech nebo třeba na předmět, který jsme si přinesli s sebou jako talisman. Může to být oblíbená tužka, plyšák v tašce, přívěsek, fantazii se meze nekladou.

c) V průběhu testu se soustředíme na sebe, nestaráme se o to, co dělají ostatní, nesoutěžíme, kdo odevzdá test jako první, NEOPISUJEME, spoléháme se sami na sebe.

Dostali jsme test

Projdeme si test a seznámíme se s úlohami. Promyslíme si, co nám nebude činit potíže, a těmito úlohami začneme.

Málokdo z nás je zdatný ve všem, každému jde většinou něco lépe, něco hůře, začneme tedy vždy tím, co je pro nás nejjednodušší. Odpovědi si můžeme rovnou přepsat do záznamového archu.
Nezdá se to, ale díky tomuto postupu se velmi uklidníme, protože tak získáme jistotu, že jsme již získali alespoň nějaké bodíky 🙂

Dále postupujeme ke složitějším úlohám, k ještě složitějším…a máme hotovo!

Důležité je, abychom si uvědomili, že jsme udělali všechno, co je v našich silách, víc už udělat nemůžeme, a tak tedy jdeme do akce.

Nemusíme se bát, ono se to v životě vždycky nakonec poskládá tak, aby bylo všechno v pořádku 🙂

Přeji vám tedy mnoho štěstí u zkoušek!