Do státních přijímaček zbývají necelé dva měsíce, a proto není divu, že někteří deváťáci (a zejména jejich rodiče) začínají být lehce nervózní, případně nadobro ztrácejí hlavu, několik méně odolných jedinců se pak uchyluje k hysterickým výstupům, které však, to si musíme otevřeně přiznat, nevyřeší vůbec nic, ba naopak.
Všude slyšíme:
„Letos je STRAŠNĚ moc uchazečů, jsou silné ročníky dětí, bude problém se VŮBEC někam dostat!“
„Míst na středních školách je HROZNĚ MÁLO, musíš se daleko víc snažit!“
Něco na tom asi bude, žáků směřujících na čtyřleté obory s maturitou je letos opravdu hodně, takže pokud chceme uspět, budeme pro to muset něco udělat. Ale co s tím, když už je, jak se říká, za pět minut dvanáct?
Pokud jsme celým druhým stupněm proplouvali, aniž by se nás probíraná látka v češtině a matematice nějak zvlášť dotkla, a výklad učitele jsme sledovali s tolerantním pobavením a bohorovným klidem, případně jsme si říkali, že se „na to podíváme až někdy“, pak asi tušíme, že zanedbané učivo za čtyři roky těžko kompletně doženeme během několika týdnů.
Jestliže jsme se naopak přípravě již nějakým způsobem věnovali, ovšem stále na nás vyskakuje učivo, které je pro nás velkou neznámou, máme přece jen dost času na to, abychom ještě leccos vylepšili a pokusili se zvýšit své šance na přijetí.
Jaké zdroje tedy můžeme využít při procvičování?
Pomůže nám internet.
Pokud jde o češtinu, vynikajícími zdroji, kde najdete úplně všechno (včetně vysvětlení češtinářských záludností), jsou následující stránky:
www.umimecesky.cz
www.pravopisne.cz
www.mojecestina.cz
Stačí vždy zadat do vyhledávání konkrétní jev, který chceme procvičovat, a už si můžeme vybírat z nepřeberné řady cvičení. S uvedenými stránkami mám výborné zkušenosti a často na ně odkazuji i své žáky, aby si tam látku opakovali, protože představa, že vystačíme s tím, co nám učitel řekne ve škole, případně při doučování, je skutečně velmi naivní. Potíž je tak trochu v tom, že když neznáme např. základní vztahy z větné skladby, bude nám trošku činit potíže určování vedlejších vět, ale dobře, jsme v časové tísni, kdo by se zabýval detaily 🙂
ZÁZRAK ZVANÝ INTERNETOVÁ JAZYKOVÁ PŘÍRUČKA
Nejlepší ze všeho je ovšem Internetová jazyková příručka od Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky, kde najdete velmi podrobné vysvětlení jednotlivých jevů.
Kromě toho můžete využít elektronické učebnice z mé vlastní dílny, zejména mohu doporučit Vysvětlení pojmů z literatury a slohu k přijímačkám na SŠ, kde najdete většinu pojmů z Cermat testů.
DRUHÝ ZÁZRAK, TENTOKRÁT Z MATEMATIKY
U matematiky je situace poněkud komplikovanější v tom smyslu, že látka na sebe v jednotlivých ročnících druhého stupně navazuje, takže pokud jsme nechali naše (ne)znalosti zajít do stavu, kdy při pohledu na zadání příkladu vůbec nevíme, co a jak máme počítat, a zmocňuje se nás zděšení, je poměrně obtížné dávat onu „skládačku“ od šesté do deváté třídy takto narychlo dohromady. Takovou SOS pomůckou pro řešení základních typů slovních úloh je zcela jistě minisbírka s videolekcí Slovní úlohy řešené rovnicí. Co ale dělat, když máme v látce větší mezery?
Dobře, řekněme, že se chceme věnovat alespoň Cermat testům z uplynulých let, abychom se podívali, zač je toho loket.
Perfektním zdrojem nám pro tyto účely mohou být stránky www.statniprijimacky.cz, kde najdeme řešení téměř všech testů z minulých let včetně postupu. Je však třeba upozornit, že tato řešení jsou skutečně spíše dopomocí, rozhodně nemohou nahradit hlubší vysvětlení látky, která kolem nás „prošla“, aniž bychom se s ní blíže seznámili.
Podrobné vysvětlení vybraných příkladů také najdete na mém YouTube kanálu. Jsou tam videa, kde se můžete skutečně polopatě seznámit s některými příklady z Cermat testů z minulých let.
A protože v matematice více než kde jinde platí, že cvik dělá mistra, doporučím ještě www.umimematiku.cz, aby byl přehled vyčerpávající.
Mějme tedy na paměti, že štěstí přeje připraveným, a pokusme se do přijímaček ještě udělat maximum.
Přeji mnoho zdaru a trpělivosti při učení!
Pingback: Psychická příprava na přijímačky aneb za měsíc to vypukne - Ing. Lenka Říhová